Rizika spojená s těhotenstvím a jak je řešit
Rizika spojená s těhotenstvím a jak je řešit
Otěhotněla jste přirozenou cestou nebo díky umělému oplodnění na klinice asistované reprodukce, kde o vás pečují, a přesto je vaše těhotenství rizikové? Důvodu, proč tomu tak je, můžete být několik. Zdravotní problémy, špatný životní styl nebo stres mohou být příčinou rizikového těhotenství. Jak je řešit?
Jste těhotná a obáváte se rizik s ním spojených?
Co vlastně znamená rizikové těhotenství? Je to situace, kdy mohou nastat komplikace a těhotná žena a/nebo nenarozené dítě jsou do jisté míry v ohrožení života. Nepodceňujte pravidelné kontroly u svého gynekologa, který na základě zjištěných potenciálních rizik musí rozhodnout, co je pro vás nejvhodnější.
Jedním z faktorů rizikového těhotenství je věk nastávající maminky. Nejvhodnější období k otěhotnění je mezi dvaceti a třiceti lety. V pozdějším věku už klesá plodnost a mohou se vyskytnout častější problémy. Pak může být potřebné využít metody asistované reprodukce.
Dodržujte lékařem stanovený klidový režim. První tři trimestry jsou totiž nejvíce ohroženým obdobím, kdy můžete potratit.
Jaké důvody mohou zapříčinit rizikové těhotenství a vaši hospitalizaci?
V průběhu těhotenství může z důvodu hormonálních změn dojít ke zvýšené hladině krevního cukru a lékař vám oznámí, že máte tzv. těhotenskou cukrovku. Mezi faktory, které ovlivňují její výskyt, patří špatný životní styl, nedostatek pohybu a spánku, nevyvážená strava i obezita. Ve většině případů je příčinou těhotenské cukrovky, která postihuje i ženy sportující a štíhlé, vrozená dispozice k cukrovce a po porodu odezní.
Závažným stavem je preeklampsie, což je nemoc děložních cév těhotných žen, která ohrožuje život jak budoucí maminky, tak nenarozeného miminka. Nedochází totiž ke správné činnosti placenty, jejíž funkcí je zásobování vyvíjejícího se plodu kyslíkem a živinami z krve matky. Vzhledem k tomu, že je preeklampsie snadno zaměnitelná s klasickými těhotenskými obtížemi (bolest hlavy, oteklé nohy, vysoký krevní tlak), je nebezpečná. Pokud z preeklampsie máte strach či i jen malé podezření, podstupte screeningové vyšetření mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, které tuto nemoc odhalí.
Mezi další nejčastější důvody hospitalizace patří vysoký krevní tlak, onemocnění jater, onemocnění srdce, vícečetná těhotenství či hrozící předčasný porod. Nebojte se času, který strávíte v nemocnici na lůžku. Lékaři o vás budou pečovat a společnost ostatních maminek vám může přinést nová přátelství.
Šťastná maminka = pohodové těhotenství
Rizikové a patologické těhotenství je somatické (tělesné), ale pokud je příčinou rizikového těhotenství psychika ženy, která se pod vlivem hormonů v průběhu těhotenství zásadně mění, jedná se o psychosomatické problémy. Můžete vás přepadnout deprese, úzkost, strach z porodu nebo z toho, že se vám narodí děťátko s vrozenou vývojovou vadou, mohou nastat životní trable, které mohou mít extrémně negativní vliv na průběh vašeho těhotenství.
Obecně platí, že být fyzicky i psychické v pohodě, je tím nejlepším darem, který můžete dát do vínku vašemu budoucímu potomku. Odpočívejte, dopřejte si procházky, zdravou stravu, vyvarujte se velké zátěže a výkonnostně náročných sportů a taktéž nenoste těžká břemena. Ve většině případů rizikové těhotenství nevyžaduje hospitalizaci, ani se nemusíte odloučit od okolního světa. Důležité je, abyste byla pod větším dohledem než při „normálním” průběhu těhotenství. Nezapomínejte, že je dobré se radit a vše řešit s gynekologem. Také si najděte dulu, která vám poskytne především psychickou (ale i fyzickou) oporu.