Sportovat v těhotenství? Ano, ale opatrně
Víte, že v těhotenství můžete sportovat? Ale má to své zásady
Určitě si kladete otázku: můžu sportovat, když jsem těhotná? Ublíží miminku, když budu skákat, běhat, plavat či zvedat činku? Cvičit v těhotenství a mít přiměřený pohyb je určité dobré. Ale s rozumem! Jaké sporty, pohyb a aktivita jsou pro udržení fyzické kondice v těhotenství tou správnou volbou?
Těhotenství neznamená vzdát se pohybu
Fyzická aktivita je v době, kdy čekáte miminko, velmi důležité. Pokud probíhá vaše těhotenství fyziologicky, pravidelné cvičení vám i vašemu děťátku jen prospěje. Je však třeba dodržet několik základních pravidel. Vždy při sportování dbejte na bezpečnost, cvičte tak, aby vám byl pohyb příjemný, zařaďte cviky vhodné pro těhotné a naopak se vyvarujte sportům, které jsou nežádoucí v době těhotenství. Důležité také je, abyste přizpůsobila fyzickou zátěž pokročilosti těhotenství. Nezapomínejte na pitný režim.
Pozor si dejte, abyste se příliš nezadýchala, protože to může mít vliv na to, kolik kyslíku vaše dítě dostane. Pokud se při cvičení cítíte unavená nebo se vám dokonce udělalo špatně, ihned aktivitu zastavte. Nezlepší-li se váš stav, lékařskou pomoc.
Neméně důležitým pozitivním faktorem cvičení v době těhotenství je vyplavování endorfinů, tzv. hormonů radosti.
Jaký sport je vhodný v těhotenství?
I „obyčejná” procházka v přírodě je skvělá jak pro vás, tak i pro ještě nenarozené děťátko. Pohyb v přírodě příznivě působí na fyzickou i psychickou stránku zdraví, zvýšíte tím přísun kyslíku do těla, snadněji budete čelit depresivním náladám, bude vám lépe spát a podpoříte imunitní systém.
V domácím prostředí se můžete zaměřit na lehké protahování, uvolnění silných kloubů a zvýšení svalové síly stabilizátorů pánve. Pokud jste však unavená a těhotenství vyčerpaná, trápí vás nevolnosti, a dokonce se objevilo špinění či vám tvrdé bříško, buďte opatrná a zařaďte klidný režim.
Využít můžete také skupinová cvičení, pilates nebo těhotenský aquaaerobik, které jsou určeny přímo pro těhotné a končí s ohledem na nastávající maminky. Opatrné buďte i při protahování a nesnažte se jít až do největšího rozsahu.
Slyšela jste už o gravidijóze? Těhotenská jóga neboli gravidjóga je příjemná pohybová alternativa nejen pro posílení celého těla těla, ale navodí i potřebnou psychickou pohodu.
Jízda na kole ano, ale bezpečně a bez rizika, na rovném terénu.
Zaplavte si, ale raději v bazénu, kde je voda kontrolovaná.
Které sporty byste určitě v těhotenství neměla provozovat?
I když je cvičení v těhotenství přínosné jak pro dobrý fyzický stav, oběhový systém, metabolismus, tak také jako prevence křečových žil, jsou sportovní, které byste neprováděli.
Jsou to především náročné silové a tlakové sporty, tvrdé poskoky a dopady a běh.
Cvičení typu step aerobik, tabaka, body shape, bodystyling apod. po dobu těhotenství vynechejte.
Taktéž se nesnažte zdolávat náročné vysokohorské túry
K inline bruslení, jízda na koni a na kole po nerovném terénu se vraťte, až se vám miminko narodí.
Milujete míčové hry? Pokud jste, raději je pouze sledujte z povzdálí, neboť při hře můžete upadnout úder do břicha nebo se srazit se těhotenstvím. Což jsou situace zcela nepřiměřené pro váš stav.
pozor na to, že sjezdové lyžování, jízda na vodních lyžích, skákání na trampolíně, parašutismus, gymnastika , horolezectví, potápění a další náročné sporty jsou velmi rizikové.
Těhotenství není nemoc, a pokud u vás probíhá vše bez komplikací, není důvod se sportem přestávat. Podmínkou je, cvičit s mírou a opatrně. Je třeba si roste, že ve vás nový život.